Ми у Facebook
06.09.2023, 11:35

Тилові міста: як Рівне тримає свій фронт під час війни

Повномасштабне вторгнення росії в Україну стало викликом не лише для міст, які опинилися на передовій фронту, але й для тилових міст, які стали прихистком та допомогою. І одним із таких міст, яке почало забезпечувати надійний тил, Рівне.
Досвід розвитку нашого міста у екстремальних умовах війни заслуговує особливої уваги, адже це не тільки віха у історії, але й унікальний досвід не лише вирішення довготривалих проблем, але й поступу уперед.

Нові назви та нові значення

Перше, що відразу приходить на думку, говорячи про зміни, це прискорення декомунізації та дерусифікації. Декомунізація у Рівному та на Рівненщині почалася із відновленням Незалежності, коли з держобліку 300 пам’яток пов’язаних із тоталітаризмом. Продовжився процес у 2022 році– від початку березня загалом із державного обліку зняли та демонтували 29 пам’яток культурної спадщини радянського періоду). І триває і зараз. У серпні 2023 року члени Рівненського міськвиконкому підтримали рішення про демонтаж (заміну) елементів радянської символіки на об’єктах культурної спадщини. Запланували демонтаж на ще 11 об’єктах в різних мікрорайонах міста.

Рівне позбавляється свого тоталітарного минулого, аби набути нові значення і нові імена пов’язані не тільки із державними будівничими з української історії, але й із новітніми Героями, які пожертвували собою у боротьбі з імперіалістичною агресією. Адже неможливо збудувати новий міський простір, опираючись на старі символи та назви.

Створення нових інтеграційних механізмів

За офіційними даними з Департаменту соцполітики станом на березень цього року, Рівне стало новим прихистком для 22 тисяч переселенців.

І їхнє становище у місті виявилося двояким. У липні 2022 року міський голова Рівного наголошував на належній інтеграції та залучення значної частини цих людей.

- Як міський голова активно закликаю і буду у внутрішньо переміщених осіб інтегруватися у життя міста Рівного, працевлаштовуватися, шукати роботу (її у нас дуже багато), є підприємці, які готові брати таких людей на роботу. Адже, при нашій увазі до них, чимало каже: «Навіщо працювати? Є підтримка від держави, від міста, від благодійних фондів, організацій і церков. Можна і не працювати!» Але сьогодні ми будемо вимагати у таких людей активно залучатися до роботи в місті", - говорив тоді міський голова Рівного Олександр ТРЕТЯК.

Проте це лише один бік цієї справи, адже були і ті нові рівняни, які не лише активно стали частиною спільноти міста, але й, скажімо, почали власний бізнес. Як мешканці Херсона Михайло та Вікторія НОВИЦЬКІ, які переїхали у Рівне, пізніше виграли грант та відкрили у центрі міста книгарню, в якій забезпечили великий асортимент книг. Або, приміром, Марина ПАВЛЮЧЕНКО, членкиня ГО «Дія.Рівне», голова ГО «Всеукраїнське об’єднання переселенців”, яка допомагає переселенцям і свідчить про те, що й інші, які переїхали у наше місто активно діють у Рівному – плетуть маскувальні сітки, волонтерять та вивчають українську мову.



Такі наведені приклади говорять нам про те, що як і всі міста, Рівне змогло прийняти людей, що шукали нової домівки й велика кількість з них змогла знайти нове покликання і нові перспективи. Для міста мати потужні інтеграційні механізми, могти залучати нових мешканців, що будуть активними мешканцями, є дуже важливим. Адже сучасний світ – вкрай глобальний та мобільний, тож чимало людей не бажаючи залишатися на одному місці, активно відшуковують нові можливості та ресурси в нових містах. І цей процес постійний, а не лише зумовлений катаклізмами.

Тож і процес інтеграції, прийняття інших завжди залишатиметься необхідним та актуальним.

Культурний фронт

Під час війни не спинилося і культурне життя. Митці з Рівного продовжили діяльність, часто спрямувавши її на підтримку українських Захисників та Захисниць. Велика кількість концертів, виставок, інших подій, які не лише демонстрували твори чи таланти митців, але й підтримали громаду у цей психологічноскладний час.

Культура відіграє велику роль у житті громади. У цьому контексті важливі слова відомого фотографа, засновника Музею фотографії Олександра ХАРВАТА, що культура і далі може підтримувати інтерес до України та до Рівного. Й здатна принести багато суспільної користі у майбутньому. Вона залишається однією із дієвих форм дипломатії, яка допомагатиме налагоджувати нові міжкультурні та міжнародні зв’язки.

Зміна транспортної інфраструктури

Місто намагається впоратися і зі збільшенням кількості автомобілів (Рівне, як відомо, входить у 5-ку міст за кількістю авто на душу населення), і з вимогами горожан у нових маршрутах. Вирішувати ці задачі продовжували і в час повномасштабного вторгнення. У 2022 році знову взялися за оптимізацію міських маршрутів. Перш за все вирішили скоротити маршрути, які курсують центральною частиною міста. Власне, про нову транспортну модель було відомо ще з кінця 2021 року, але її поступове впровадження припало саме на 22-й рік. І одним із таких кроків стала поява нових великогабаритних автобусів, які почали курсувати містом осінню 2022 року.

Також у червні 2023 року мер Рівного Олександр Третяк говорив про те, що у місто мають заїхати нові тролейбуси, які нам нададуть німці – ці машини мають підсилити уже існуючі маршрути.



Якщо говорити про транспорт у Рівному, то варто не забувати і про роботу муніципальної поліції, яка, крім усього, взялася вирішувати проблему паркування у несанкціонованих місцях. Як ідеться у повідомленні з пресслужби Рівненської міської ради, за літо 2023 року, з 1 червня по 30 серпня, відділ із паркування муніципальної варти склав 9235 повідомлень про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил зупинки і стоянки транспортних засобів.

На завершення не можна не згадати і стабільну роботу комунальних служб міста. Щотижневі понеділкові наради цьому найкраще свідчення. Стабільна і розмірена робота – це те, що найбільш важливо і цінне сьогодні.

І Рівне продовжує тримати не лише волонтерський фронт, допомагаючи Захисникам і Захисницям України, серед яких чимало мешканців нашого міста. Рівне доволі ефективно стабілізувалося в умовах повітряних тривог і загрози, а також змогло поволі запроваджувати ті нововведенення, які мають позитивно вплинути на життя міста у майбутньому.


“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”








На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини

21.02, 17:05 Фахівці шкірвендиспансеру провели виїзний прийом у Гощі: виявлено випадки онкопатологій

21.02, 16:36 У Рівному ветерани та військовослужбовці можуть пройти реабілітацію у басейні

21.02, 16:01 На Рівненщині викрили двох чоловіків, які переправляли ухилянтів через кордон за 6000 доларів.

21.02, 15:42 Житель Рівненського району отримав 8 років за ґратами за смертельну ДТП

21.02, 15:18 Радивилівські поліцейські викрили зловмисника на незаконному зберіганні боєприпасів

21.02, 14:05 Ціни на 100 найпопулярніших ліків в Україні знизять на 30%

21.02, 13:24 На порталі Дія з'явилися нові послуги для ветеранів та їхніх сімей

21.02, 13:07 У Костополі більшість шкіл перейшли на дистанційне навчання

21.02, 12:27 Рівненський обласний протипухлинний центр показав якісний шлях до змін

21.02, 12:04 Масштабна ДТП у Рівному: водій Volvo протаранив шість авто та втік