Ми у Facebook

Сім чудес Рокитнівщини

1. Дуб-патріарх Найстаріший дуб в Україні, адже має понад 1300 років. Дуб-патріарх має обхват 8,4 метра, його ледве охоплюють, узявшись за руки, п'ятеро людей. Не один раз дуб уражався блискавками. Саме після однієї з них, яка вдарила у дуб-велетень 28 червня 1997 року, зрізала найтовщу гілку та розкроїла кору дерева аж до землі, вчені-дендрологи визначили вік шанованого дерева.
Нині дуб пускає зеленаві пагінці, але вгору вже не пнеться — сили ж бо не ті. Поліщуки вважають дуб-патріарх своїм оберегом. Росте дуб в урочищі “Юзефінська дача” між селами Глинне і Березове Рокитнівського району Рівненської області.

2. “Юзефінська дача”
З ХV століття урочище Юзефін належало до володінь роду українсько-литовських князів Радзивілів, тому навколишні ліси мали назву Радзивілівської пущі. Радзивіли були керівниками Великого князівства Литовського ще в 30-роки XIX століття, а одна з представниць їхнього роду Барбара була коронована з польським королем Зигмундом.

Нині урочище “Юзефінська дача” — пам’ятка природи загальнодержавного значення. Пам’ятка створювалась саме для охорони дуба-патріарха та його молодших братів 500-600-річного віку. Тут також зростають могутні сосни Веймутова, віковічні ялини. В ярусі підліску — ліщина, горобина, крушина ламка. Трав’яний покрив утворюють копитняк європейський, підмаренник запашний, квасениця звичайна, чорниці, брусниці, ожина. Невеличкі ставочки надають ділянці надзвичайно мальовничого вигляду.

3. Рокитнівський дендропарк
У парку, заснованому в 1965 році, проростає 150 видів дерев і кущів, серед яких — аронія, айва звичайна, аморфа, береза бумажна, барбарис звичайний, бирючина звичайна, бруслина європейська, вишня войлочна, вільха чорна, вишня маголебська, груша звичайна, горобина шведська, глід червоний, жимолость звичайна, каштан кінський, кобус, метасеквоя китайська, тополя бальзамічна, тис ягідний, туя західна та ін.
На базі лісництва створено мисливське господарство, де трапляються різноманітні види мисливської фауни: лось, кабан, козуля, заєць-русак, борсук, куниця, вовк, лисиця, видра, білка, тхір та інші, а також велика кількість різних видів птахів: тетерів, глухар, рябчик, вальдшнеп.
Водяться також такі рідкісні звірі: тхір степовий, кіт лісовий, соня садова, бобер, горностай; птахи: лелека чорний, беркут, журавель сірий, орел-карлик, надзвичайно великий птах орлан-білохвіст.

4. Озеро Тухове
Мальовничий куточок! Західний берег — з піщаним пагорбом, гарною долиною. У густому гіллі поодиноких крислатих дубів — вулики-колоди. Де-не-де доживають свого віку яблуні і груші — сліди хутірця Тухове, жителі якого переселилися у село Томашгород. Східний берег болотистий, озерна гладінь біля нього заросла високотрав'ям, лататтям. Серед лісу, пройти яким улітку неможливо, розкидані невеликі "грудки" — сухі підвищення. Темно-зелена вільха, веселий березняк, лепетлива соснина — як стіна край води. Густе плетиво ожинових кущів обсипане чорно-синіми ягодами — ніби живе кільце навколо озера.
Звісно, час, меліоративні роботи дещо змінили обличчя цієї місцевості. Нині уже не назвеш її "тропічною пущею", а все ж вона вражає "необжитими" краєвидами.

5. "Сира Погоня"
Ботанічний заказник загальнодержавного значення "Сира Погоня" — єдиний болотний масив в Україні з горбисто-мочажинним природним комплексом, характерним для північних боліт. На ньому переважають верхові болотні угруповання, занесені до Зеленої книги України. Горби мають округло-витягнуту форму і вкриті пригніченою сосною на сфагновому покриві. Тут ростуть нечисленні види рослин, які можуть витримати ці скрутні умови бідного мінерального живлення та високої кислотності. На горбах поряд з комахоїдною рослиною — росичкою круглолистою — росте рідкісний вид, занесений до Червоної книги України — журавлина дрібноплода.

6. Річка Льва
Вона не схожа на інші річки Рівненщини. Її червонисто-темна вода, настояна на корінні дерев, то ледь помітно в'юниться в осоках, то клекоче-шумить на заводях. Річка то мілка — закачай холоші і переходь, то враз шугає вниз на декілька метрів. Саме на її узбережжі збереглися типові поліські краєвиди, яких шкода, з роками стає все менше і менше. Незважаючи на значний антропогенний вплив на долину річки в останні роки, вона володіє значним туристсько-рекреаційним потенціалом.
За однією із ймовірних версій назву річки пов'язано з львівською пані, яка мала у верхів'ї річки свої землеволодіння, а поблизу с. Олександрія — маєток. Це веде на здогад, що назва річки була отримана в результаті трансформації слова "Львів" на слово жіночого роду. Хто була та таємнича галицька магнатка і в які часи вона жила? Відповісти на ці питання нині дуже проблематично. Єдине, про що можна з точністю сказати, що події відбувалися ще до початку XIX ст. Адже, коли російські військові топографи вперше проводили картографічну зйомку території району в сучасних межах, а це було в першій половині XIX ст., назва річки вже була цілком сформована.

7. Дім мисливця
Полювання — казкова "жива" вода, яка повертає людині молодість, загострює радість життя, безслідно поглинає всі негаразди і розчарування. Такими словами хочеться розпочати екскурс у миловидні поліські простори, на територію мисливських угідь.
У 1968 р. з ініціативи рокитнівчан в урочищі "Лядо" було збудовано "Дім Мисливця", склади кормів для тварин, солонці, годівниці, відстрільну вежу, живоловушку, приміщення для зберігання м'яса. Це прекрасне миловидне місце у недалекому минулому було важко доступним, однак славилося неповторною флорою, яка налічувала більше десятка різновидів рідких мохів, трав та ягід.
Переглядів: 27936
купити смартфон Apple iPhone 15 Pro max у Львові, Україна

Нерухомість


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ